“Bárhonnan dolgozni” szép idea, de olyan nincs …
Legalábbis az egyik kommentelő a korábbi LinkedIn posztom alatt így gondolta.
Lássuk, hogy rá tudok-e cáfolni erre.
Nyilván nagy kérdés, hogy mi értünk az alatt, hogy “dolgozni”. Mondjuk, ha a vállalkozásod tevékenységi köre a duguláselhárítás vagy kutyakozmetika és a tevékenységet te magad végzed, akkor a munka tényleg nem végezhető el bárhonnan.
Viszont mi van akkor, ha neked van egy duguláslehárítással foglalkozó vállalkozásod vagy egy kutyakozmetikád, ahol magát a tevékenységet nem te végzed? Akkor már azért más a helyzet. Vagy, ha olyan digitális vállalkozásról beszélünk, mint az enyém.
Ahogy azt már korábban leírtam, a fő motivációim közé tartozott, amikor elkezdtem vállalkozni, hogy bárhonnan tudjak dolgozni. Azt hiszem akkor tájt kezdett nagyon terjedni a ‘digitális nomád’ fogalom és életmód, ami nekem nagyon tetszett és inspirálóan hatott rám.
Végülis az az elképzelés, hogy nagyon sok helyre elutazok, nem jött össze. Mindig csak Amerika nyugati partjáig jutottam aztán ott is ragadtam szinte mindig a teljes idő alatt.
Amikor első két alkalommal mentem ki, akkor alig volt 2-3 ügyfelem. Nem sokat kellett velük foglalkozni. Nem is vettek igénybe sok szolgáltatást. Nem is volt sok szolgáltatásom. Posztoltam a Facebook oldalukra, meg kezeltem a hirdetéseket. Telefonon szinte sosem hívtak.
A harmadik, negyedik utazásomkor már azért volt 8-10 ügyfél és a szolgáltatásom is bővült. Bekerült a képben 1-2 alvállalkozó, akik webfejlesztést és Google hirdetéskezelést csináltak. Itt már azért több feladat volt, de még mindig nem igényelt magas szintű projekt managementet. Szerintem még belső chat-et sem használtunk, csak emaileztünk.
Az ötödik és hatodik utam alatt már sokkal bonyolultabb volt a történtet. Ekkor már 15 körüli fix ügyféllel operáltunk és minden hónapban voltak beeső webfejlesztések és egyéb kisebb nagyobb munkák. Emlékszem, hogy ez idő tájt a 9 óra időeltolódás miatt elég stresszesen éltem meg az utakat.
Ez ugyanis azt jelenti, hogy amikor én este 10-11 körül lefeküdtem aludni, akkor Magyarországon elkezdődött a munkaidő és amikor 6-7 körül felkeltem, akkor nagyjából véget is ér. Ezért legtöbbször, amikor felébredtem első dolgom volt, hogy megnézzem kik kerestek telefonon, ugyanis őket a lehető leghamarabb vissza kellett hívnom. Mivel ekkor még nem volt a cégnek dedikált projekt managere, ezért minden ehhez kapcsolódó feladatot én láttam el.
Ez azt is jelentette, hogy nem csak a telefonhívásokat kellett intéznem, hanem az összes emailben beérkező kérés, kérdés és igény kezelés is az én felelősségem volt. És mivel ezekre minimum 4-5 óra késéssel tudtam csak reagálni, így sokszor feltorlódtak a feladatok.
A hetedik és nyolcadik utazásom alatt már dedikált projekt managere végezte a napi operatív feladatokat, így az előző bekezdésben írt terhek 95%-a lekerült rólam.
És akkor itt két dologról is beszélhetnék.
Az egyik, hogy miért nem került a csapatba korábban projekt manager, mint 2022.
A másik pedig, hogy hogyan lehet mégis dolgozni bárhonnan.
Az első megér egy önálló bejegyzést, úgyhogy most folytatom a másodikkal, ha már úgyis ez volt az eredeti célja ennek a bejegyzésnek.
Mint láthattad “bárhonnan” tudtam dolgozni. Nem volt olyan utam, ahol kevesebbet voltam távol, mint másfél hónap, mégis működtek a dolgok és nőtt a vállalkozás.. Igazából az időeltolódás már csak egy kicsivel lehetne több bármelyik irányba is mennék, ez már nem oszt nem szoroz. Ha van internet és számítógép, akkor el tudom végezni a munkámat.
De mi kell ehhez?
Egyrészt nyilván egy olyan szolgáltatás, ami nem igényli a fizikai jelenlétet. Ezen kívül pedig megfelelő szervezettség. A jelenlegi ügyfél- és projekt állományunkkal szervezeti struktúra és standardizált folyamatok nélkül nem tudna működni a dolog. Nem ám Amerikából, még Magyarországról sem.
Igazából ennyi.
Vagyis a bárhonnan dolgozás lehetőségnek a körülményeit meg kell teremteni.
Most is dolgozok, akkor is, amikor Amerikában vagyok. Csak már másfajta munkát végzek, mint korábban. Már nem stresszelek azon, hogy éjszaka hány nem fogadott hívásom lesz és hány email vár, amikor felébredek. Köszönhetően ennek a szervezettségnek átlagosan maximum 2-3 hívást kapok egy héten és napi legfeljebb 1-2 kérdés merül fel, amit nekem kell megválaszolnom.
De, ez nem azt jelenti, hogy nem dolgozok semmit. A felszabadult időmet most másra fordítom. Még nem tart ott a cég fejlettsége, hogy csupán tulajdonosi szerepkört tudjak betölteni. Jelenleg 2 munkakört viszek. Én vagyok a sales-es és az ügyvezető.
Egy átlagos munkanapom Amerikában /1/
Általában 5:30 körül kelek. Ekkor Magyarországon fél 3 van. Az első, hogy megnézem a Slacken a PM-mel közös csoportunkat, mert ha vannak olyan kérdések, amiket nekem kell megválaszolnom, akkor azokat oda teszi be. Ezzel általában 5-10 perc alatt végzek.
Utána megnyitom az e-maileket és sorban végignézem őket, majd fontossági sorrendben válaszolok, amire kell. Ez nagyjából 30-50 perc. Utána nyitom a céges chat többi csoportját, amiből van legalább 40. Ide minden nap jön párszáz üzenet. Magyar idő szerint délután 5-ig még live dolgozunk, ilyenkor már elérhető vagyok real time.
Egy átlagos munkanapom Amerikában /2/
Hajnali 3-4 között kelek, mert részt kell vennem néhány sales meetingen. Ezeknek 1,5-2 óra alatt vége, utána minden ugyanúgy megy, mint ahogy feljebb írtam.
Néha pedig fent maradok éjszakába nyúlóan éjfélig, egyig azért, hogy a munkaidő elején még tudjunk egyeztetni vagy meg tudjak tartani meetingeket.
Vannak napok, amikor ez úgy jön ki, hogy csak 4 órát tudok aludni. Ilyenkor nem annyira egyszerű és fun a dolog. De őszintén? Nagyon élvezem.
A 9 óra időeltolódás sem számít. Minden ugyanúgy működik, ugyanúgy hozzuk a számokat és mindent megteszek azért, hogy semmi látszata ne legyen annak, hogy nem ugyanabban az időzónában vagyok, mint az ügyfelek. Nem azért, mert titok, hanem azért, mert olyan jól szervezett céget akarok építeni, ami a jelenlétem nélkül is tökéletesen működik és fejlődik.
Épp most néztem az elégedettség mérő űrlapunkat, amit minden ügyfél megkap három havonta. Ezek a kérdés vannak rajta:
Érthetően kommunikálunk?
Elég gyorsan reagálunk?
Hozzuk az elvárt eredményeket?
97%-os elégedettséget mutat. Ez egy fő KPI, aminek minimum 95%-on kell lennie folyamatosan.
Amikor pedig véget ér a munkaidő Magyarországon, akkor én tovább dolgozok olyan feladatokon, amik a jövőnket szolgálják
Ha megosztanád a gondolataidat, vagy kérdeznél tőlem, akkor bátran tedd meg alább a komment szekcióban 👇🏼
Ahol még kapcsolódhatunk
Ha még nem iratkoztál fel, kattints ide és győződj meg róla mit adhatnak neked az írásaim.